Zakłady Naukowe WIHE - Biografie

Prof. Leszek LISOWSKI - notka biograficzna

Pracownia Transfekcji Komórkowych


Leszek Lisowski

Leszek LISOWSKI – pochodzi z Wałcza (zachodniopomorskie). Karierę naukową w biologii rozpoczął w USA na Uniwersytecie Bridgeport (Bridgeport, USA). Następnie ukończył pracę doktorską na Uniwersytecie Cornell (Weill Graduate School of Medical Sciences, Nowy Jork, USA). Swoje zainteresowania badawcze skupił na wektorach wirusowych (opartych na lentiwirusach, VSV, wirusach wścieklizny, retrowirusach, adenowirusach czy AAV) i ich zastosowaniu w terapii genowej. Obszar ten stał się przedmiotem jego badań w kolejnych stażach podoktorskich w Memorial Sloan Kettering Cancer Center (Nowy Jork) oraz w Uniwersytecie Stanford (Kalifornia, USA).

W 2013 objął stanowisko dyrektora Ośrodka GT3 zajmująca się terapią genową w prestiżowym Instytucie Salk (USA, La Jolla). Obecnie kontynuuje prace nad terapią genową z wykorzystaniem adenowirusów i wirusów towarzyszącym adenowirusom (AAV) w Australii jako dyrektor Ośrodka Wektorologii i Inżynierii Genetycznej w Instytucie Medycyny Dzieci (Children ’s Medical Research Institute CMRI) oraz w Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń biologicznych WIHiE w Puławach jako kierownik Pracowni Transfekcji Komórkowych.

Dr LISOWSKI jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Jest członkiem towarzystw naukowych: Amerykańskiego Hematologicznego oraz Terapii Genowej: Amerykańskiego, Europejskiego i Australijsko-Azjatyckiego. Jest autorem 23 publikacji w prestiżowych czasopismach (m.in. Nature, Blood, Nature Biotechnology, Science Translational Medicine, Nucleic Acid Research, Molecular Therapy, Nature Medicine).

W roku 2016 wygrał środki na realizację projektu pt. „Ukierunkowana ewolucja nowych wirusów AAV w celu zwiększenie wydajności i specyficzności modyfikacji genów w ludzkiej wątrobie i innych tkankach” wykonywany w WIHiE w ramach programu badań naukowych z obszaru obronności realizowany przez polskich naukowców powracających z zagranicznych ośrodków naukowych pn.:”KOŚCIUSZKO” finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Program ten ma na celu między innymi podniesienie poziomu naukowego instytutów badawczych nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej poprzez wsparcie powrotu i zaangażowanie w prace badawcze polskich naukowców powracających do Polski z zagranicznych ośrodkach naukowych. Badania realizowane w ramach tego projektu będą polegały na projektowaniu i budowie nowych bibliotek wirusowych (wirusy AAV). Biblioteki wirusowe będą tworzone w celu selekcji nowych serotypów pozwalających na zwiększenie wydajności dostarczania genów terapeutycznych oraz oceny skuteczności w terapii genowej w różnych tkankach (m.in. wątroba, szpik kostny lub komórki kostne) i schorzeniach np. wrodzonych wad genetycznych jak anemia czy choroby metaboliczne.

Opublikowano: Wt. 2017-02-14