Zakłady Naukowe WIHE - Biografie

Prof. Jacek Z. KUBIAK - notka biograficzna

Zakład Medycyny Regeneracyjnej i Biologii Komórki


Jacek Z. KUBIAK

Jacek Z. KUBIAK – pochodzi z Pruszkowa koło Warszawy. Jest absolwentem Wydziału Biologii UW. Doktorat obronił w Zakladzie Embriologii UW pod kierunkiem prof. dr hab. A. K. Tarkowskiego. Następnie wyjechał na staż podoktorski do Instytutu Jacques Monod w Paryżu gdzie współpracował z prof. Bernardem Maro. W roku 1992 rozpoczął pracę na stanowisku naukowym (Chargé de Recherche) we francuskim CNRS (Centre National de la Recheche Scientifique). W roku 2000 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Rennes 1 we Francji a w roku 2012 został Dyrektorem Badań Naukowych (Directeur de Recherche) w CNRS. W 2016 roku został kierownikiem Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Biologii Komórki Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Zainteresowania naukowe prof. Kubiaka to przede wszystkim rozwój zarodkowy i biologia komórki. Przez wiele lat specjalizował się w badaniach cyklu komórkowego oocytów, wczesnych zarodków myszy i Xenopus laevis a także komórek somatycznych, w tym nowotworowych. Ostatnio prowadził badania nad kinazami białkowymi cyklu komórkowego: CDK1, Aurora A, MELK i nad fosfatazami PP2A i PP1 stosując metody proteomiczne, biochemiczne, molekularne, mikroskopowe i modelowanie matematyczne (we współpracy z prof. M. Lachowiczem z UW). Interesuje się również cytoszkieletem: mikrofilamentami aktyny, mikrotubulami i białkiem TCTP w komórkach macierzystych MSC, nowotworowych i w makrofagach.

Prof. Kubiak jest autorem ponad 120 publikacji naukowych m.in. w takich prestiżowych czasopismach jak: Current Biology, EMBO Journal, Journal of Cell Biology, Development, Journal of Cell Science, Developmental Biology, Carcinogenesis, Biology of Reproduction, Mechanisms of Development, Cell Cycle, Journal of Proteome Research, Journal of Proteomics. Jest członkiem Doradczego Komitetu Redakcyjnego w International Journal of Developmental Biology oraz koedytorem serii. Results and Problems in Cell Differentiation w Springer Verlag. Jest członkiem Doradczych Komitetów Redakcyjnych w International Journal of Developmental Biology, Journal of Stem Cells and Regenerative Therapy (JSCRT) i Scientifica (sekcja Developmental Biology) oraz koedytorem serii Results and Problems in Cell Differentiation w Springer Verlag. Jako hobby traktuje dziennikarstwo naukowe i popularyzację nauki. Współpracuje z Tygodnikiem Polityka i Przekrój.

W roku 2016 prof. Kubiak otrzymał środki na realizację projektu pt. „Proteomiczna i funkcjonalna analiza kinazy białkowej MELK: potencjalne zastosowanie do przyspieszania gojenia ran” realizowanego w WIHE w ramach programu badań naukowych z obszaru obronności realizowany przez polskich naukowców powracających z zagranicznych ośrodków naukowych pt. ”KOŚCIUSZKO”, finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON). Badania realizowane w ramach projektu polegają na określeniu przydatności nadekspresji kinazy MELK, lub jej substratów, do przyspieszania gojenia ran. Badana będzie również rola kinazy MELK i jej substratów w mezenchymalnych komórkach macierzystych MSC i zastosowanie tych komórek do przyspieszonego gojenia ran. Lepsze poznanie biologii komórek macierzystych MSC może przyczynić się do zwiększenia wachlarza ich zastosowań w medycynie regeneracyjnej.

Opublikowano: Wt. 2017-03-07